Anketlerin ardından binlerce mülteci Kamerun'a kaçtı

Anketlerin ardından binlerce mülteci Kamerun'a kaçtı

5.000'e yakın Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) mülteci, ülkedeki ordu ve isyancı gruplar arasındaki çatışmaların ardından doğu Kamerun'a kaçtı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 27 Aralık cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana 30.000'den fazla Orta Afrikalı'nın ülkelerinden kaçtığını ve Kamerun, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Brazzaville'ye sığındığını söyledi.

BMMYK, Kamerun'a her gün en az 500 Orta Afrikalı mültecinin girdiğini söylüyor.

Buraya gelen hemen hemen her mültecinin çatışmadan kaçarken sevdiklerini kaybetmenin dehşeti ve acısını anlatan bir hikayesi var.

Şu anda bölgenin üçte ikisini kontrol eden Değişim için Vatanseverler Koalisyonu altındaki isyancılar, reddettikleri Aralık seçimlerinin ardından başkent Bangui'ye doğru harekete geçerken CAR'daki birkaç önemli şehri istila ettiler.

Kamerun'daki BMMYK ülke temsilcisi yardımcısı Cesar Tshilombo, yeni gelenlerin taciz, yağma ve şiddet vakalarını bildirdiğini söyledi.

Bay Tshilombo, yeni mülteci dalgasının kıt kaynaklara daha fazla baskı yapılacağı anlamına geldiğini söylüyor.

Durumu değerlendirmek için hafta sonu Garoua-Boulaii'de bulunan Kamerun Bölge İdaresi Bakanı Paul Atanga Nji, mülteci akınının bir güvenlik riski oluşturabileceğinden endişe ediyor.

BMMYK'ye göre, geçen yıl Aralık ayı itibarıyla Kamerun 316.000'den fazla CAR mültecisine ev sahipliği yapıyordu. Gönüllü bir geri dönüş süreci zaten başlamıştı, ancak ülkede son zamanlarda şiddet olaylarının artması, bu sürecin durdurulması gerektiği anlamına geliyor.